გაკვეთილის მთავარითემა
|
ნიკოლოზ
ბარათაშვილის ,,სული ობოლი“
|
სწავლებისსაფეხური
|
მეთერთმეტე კლასი
|
მოსწავლეთაპროფილი
|
კლასშიარარიანგანსაკუთრებულისაჭიროებისმქონე ბავშვები.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა / აქტუალობა
|
გაკვეთილი ხელს შეუწყობს გააზრებული კითხვის, კვლევითიუნარ-ჩვევების, კრიტიკული აზროვნების განვითარებას, ისტ-ის დაუფლებას. მოსწავლეები იმსჯელებენ შესასწავლი ნაწარმოების ირგვლივ, განახორციელებენ სხვადასხვა სახის აქტივობებს, ისარგებლებენ ინტერნეტ რესურსებით.
|
გაკვეთილის მიზნები დაშედეგები
|
ნაწარმოების ანალიზის, სინთეზისა და შეფასების, მსჯელობის, თანამშრომლობის, ისტ-ისგამოყენებისუნარ-ჩვევებისგანვითარება, მოსწავლეთაპიროვნების, ზნეობრივიღირებულებებისფორმირება, მოქალაქეობრივიცნობიერებისჩამოყალიბება.
ქართ.
XI. 2. მოსწავლეს შეუძლია
საჯარო გამოსვლების მოსმენა და კრიტიკულად შეფასება.
·
გამოაქვს დასკვნა როგორც საკუთარი,
ისე სხვების მსჯელობიდან და შენიშნავს მსგავსება-განსხვავებას;
ქართ.
XI. 4. მოსწავლეს შეუძლია
ზეპირი კომუნიკაციის სტრატეგიების გამოყენება საჯარო გამოსვლის მომზადების დროს.
·
ადარებს ერთმანეთს გამოყენებულ
საინფორმაციო წყაროებს(მაგ.,CD-ROM, ინტერნეტი, საენციკლოპედიო სტატია და საგაზეთო წერილი), შეაფასებს თითოეულს მოცემული მიზნის, სანდოობისა და ა.შ. თვალსაზრისით;
ქართ.
XI. 5. მოსწავლეს შეუძლია
სხვადასხვა ეპოქის ტექსტების გაანალიზება მათში ასახული ინფორმაციის, თემების, იდეებისა
და პრობლემატიკის თვალსაზრისით.
·
შეაფასებს ეპოქისთვის დამახასიათებელ
თემებს, იდეებსა და პრობლემებს ამავე ეპოქის სოციალურ-კულტურული კონტექსტის გათვალისწინებით;
·
ამოიცნობს კონკრეტული ეპოქისთვის
დამახასიათებელ თემებს, იდეებსა და პრობლემებს სხვადასხვა ნაწარმოებში და შეაფასებს
ამავე ეპოქისთვის დამახასიათებელი ღირებულებებისა და ფასეულობების კონტექსტში.
|
წინასწარი ცოდნა
|
იცნობენ მწერლის ბიოგრაფიას, შესწავლილი აქვთ მისი რამდენიმე ნაწარმოები. მოსწავლეები უნდა ფლობდნენ კითხვის სტრატეგიებს, ნაწარმოებში მოძიებული ინფორმაციის შეფასების და დასახული ამოცანის გადასაჭრელად გამოყენების, პრეზენტაციის მომზადებისა და წარდგენის, დისკუსიაში მონაწილეობის უნარ-ჩვევებს. შეუძლიათ ისტ-საძიებო სისტემის გამოყენება ინფორმაციის მოსაპოვებლად.
|
შეფასების საგანი დაპროცედურები
|
შევაფასებ პრეზენტაციას, დისკუსიაში მონაწილეობას. ამისთვის შევქმენი შეფასების რუბრიკებს და გამოვიყენე განმსაზღვრელ შეფასებას. შევაფასებ ჩართულობასა და თანამშრომლობის უნარ-ჩვევას დაკვირვებითა და ჩანიშვნებით.
|
სასწავლო მასალა დატექნიკურირესურსები
|
1. რ.
როდონაია -ქართულიენადალიტერატურა, მეთერთმეტე კლასის სახელმძღვანელო
2. მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრის მიერ
გამოცემული სახელმძღვანელო- ”ინფორმაციულ - საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გამოყენებას საწავლოპროცესში"
Powerpoint, პროექტორი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა /საკლასომენეჯმენტი
|
აქტივობა 1.სქემა ,,რა ვიცი, რა მსურს გავიგო და რა გავიგეს“
სქემის შევსებამდე
მოსწავლეებს ვაჩვენებ ფილმს ნიკოლოზ ბარათაშვილის ცხოვრების შესახებ, ფილმის
გაშვებამდე მოსწავლეებს ავუხსნი რომ მისი ჩვენება რამდენჯერმე შეწყდება და
პაუზების დროს მათ მოუწევთ დაფიქრება, მსჯელობა, მოუწევთ სპეციალურ შეკითხვებზე პასუხის
გაცემა.
სვეტში ,,რა ვიცი“
მასწავლებელი ათავსებს იმ ინფორმაციას რომელსაც აწვდიან მოსწავლეები, მწერლის
ბიოგრაფიიდან გამომდინარე.
სვეტში ,,რა მსურს
გავიგო“ მასწავლებელი ათავსებს კითხვებს რომლებიც უჩდებათ მოსწავლეებს. დასმულ შეკითხვებს
პედაგოგი პასუხობს
ჩატარებული
სამუშაოს შემდეგ მოსწავლეებს დაურიგდებათ ამონარიდები ნიკოლოზ ბარათაშვილის
წერილიდან დროის ამოწურვის შემდეგ პედაგოგი მოისმენს პასუხებს კითხვაზე ,,რა
გავიგეთ“? ინფორმაცია თავსდება სქემის მესამე სვეტში
ორგანიზება-მუშაობამთელ კლასთან
დრო-7 წუთი
აქტივობა 2ჩავატარებ ხუთ-შვიდ წუთიან წერას
მოსწავლეებს
შევთავაზებ სათურებს (,,მარტოობა“, ,,რწმენადაკარგული
ადამიანი“, ,,უიმედობა“) და ვთხოვ შექმნან მცირე ზომის ჩანახატები
დრო-5-7წუთი
აქტივობა 3. თემის
გაცნობა
მოსწავლეებს
ვთხოვ ყურადღებით წაიკითხონ ტექსტი და მონიშნონ გაუგებარი და მათთვის საინტერესო
ადგილები. შეავსონ T სქემა.
ორგანიზება-ინდივიდუალურიმუშაობა
დრო-10 წუთი
აქტივობა 4. ტექსტის ანალიზი
მოსწავლეები იყოფიან სამ ჯგუფებად და მუშაობენ ურიგდებათ ბარათებირომელზედაც
კითხვებია მოთავსებული. ყველა ჯგუფს აქვს ამონარიდი ტატოს წერილიდან.
პრეზენტაციის დროს მოსწავლეთა მოსაზრებები დაფიქსირდება დაფაზე
ორგანიზება-ჯგუფურიმუშაობა
დრო-10 წუთი
აქტივობა 5. გაკვეტილის შეჯამება
რა იყო
ბარათაშვილის სევდის მიზეზი, რამ განაპირობა მისი სულიერი ობლობა და მარტოობა.
ინდივიდუალური.დრო-10 წუთი
საშინაოდავალება- ლექსის ანალიზი
|
კომპლექსური ბარათი და რეფლექსია
სსიპ ზესტაფონის მუნიციპალიტეტის სოფელ პირველი სვირის საჯარო სკოლის
ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი:
მარეხ გიორგაძე
20.03.2021 წ. ჩავატარე გაკვეთილი---
Xკლასში
|
||||
სამიზნე ცნება/
ცნებები:
·
ჟანრი (შედეგები 3,5,6,8,11,12)
·
კომპოზიცია/შინაარსობრივი მხარე (შედეგები 1,2,6,8,11,12)
·
საკომუნიკაციო სიტუაცია ( შედეგები 4,6,11,12)
|
||||
|
||||
|
||||
ცნებასთან
დაკავშირებული საკვანძო შეკითხვა:
. როგორ გამოვიყენო ჟანრობრივი მახასიათებლების
ცოდნა? . რა და როგორ შეიცვლება ტექსტში ხედვის
კუთხის შეცვლით, რა არ შეიცვლება? როგორ მივაღწიო კომუნიკაციის მიზანს?როგორ
მოვახდინო ზეგავლენა მსმენელზე/ დავარწმუნო მსმენელი? ვისთვის და რა მიზნით ვქმნი
რეპორტაჟს?
თემასთან
დაკავშირებული საკვანძო შეკითხვა: რატომ არის მნიშვნელოვანი ჩემთვის გრიგოლ
ხანძთელის მიერ აგებულ ტაძარში გადაწერილი ხელნაწერების ბედი?
|
||||
|
||||
პრაქტიკული რჩევები მასწავლებლისთვის(ფაკულტატური) კომპლექსური დავალების შესრულებამდე მოსწავლეებმა
უნდა განახორციელონ შემდეგი ნაბიჟები 1.
მე-10 საუკუნის ისტორიული ვითარებისა და გიორგი მერჩულეს
,,გრიგოლ ხანძთელის ცხოვრების“ შესწავლა. 2.პრეზენტაციების
მომზადებაpover_point –ში, ქართული კულტურული ძეგლები minekraft_შექმნილი პროდუქტი,,ჩემი თვალით დანახული
შატბერდი“ 3..ზურაბ
ჭუმბურიძის ,,სამი შატბერდული ხელნაწერის „ გაცნობა და
დამუშავება სხვადასხვა კოგნიტური სქემების მიხედვით. 4. სატელევიზიო და
რადიო რეპორტაჟების ჩვენება , შეკითხვების დასმა და შემოწმება რამდენად
გასაგებია მათთვის ეს ჟანრი. 5.სატელევიზიო
და რადიო რეპორტაჟებისთვის ტექსტის მომზადება . 6.სარეკლამო
ტექსტის მომზადება და ჩაწერა. 7.სპეციალური
რეპორტაჟის მომზადება და ვიდეო–რედაქტორით ფონის შეცვლა(ტაო–კლარჯეთი).
|
მეათე კლასში
ჩავატარე სავალდებულო
გაკვეთილი თემაზე ,,ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ“.გიორგი მერჩულეს
,,გრიგოლ ხანძთელის’’შესწავლის შემდეგ საჭიროდ ჩავთვალე მოსწავლეებისათვის გამეცნო ზურაბ ჭუმბურიძის ნაშრომი,,სამი
შატბერდული ხელნაწერი’’. თემა ავსახე კომპლექსურ დავალებაში, რადგან ჩემი მიზანია მოსწავლემ სიღრმისეულად გაიაზროს
ესა თუ ის ცნება ,შევუქნა არა ზოგადი წარმოდგენა ამა თუ იმ თემასთან დაკავშირებით,არამედ
დავეხმარო შინაარსის სიღრმისეულ გააზრებაში ,შევასწავლო საკითხი განსხვავებულ რაკურსში,სხვადასხვა
ინტერპრეტაციებით ,მეთოდებითა და აქტივობებით,რათა არც ერთი მოსწავლე არ დამრჩეს პროცესს
მიღმა,რაც კომპლექსური დავალების განხორციელებით უნდა ვუზრუნველყო.
ჩატარებული გაკვეთილის მიხედვით ,შემიძლია ვთქვა
,რომ გრძელვადიანი მიზანი მიღწეულია,რადგან მოსწავლეების მიერ წარმოდგენილი რადიო და
სატელევიზიო გადაცემები გათვლილი იყო თანამედროვე
აუდიტორიაზე,ჰქონდა გამოკვეთილი მიზანი,(მსმენლის ინფორმირება ხელნაწერების შესახებ,მათი
ლიტერატურული მნიშვნელობა და შეფასება)
გადაცემები იყო აზრიანი,შინაარსიანი და შთამბეჭდავი
მსმენელთათვის.სათქმელს თანმიმდევრულად გადმოსცემდნენ,სიტყვები შერჩეული ჰქონდათ ჟანრის
გათვალისწინებით,იყენებდნენ რეპორტაჟის დამახასიათებელ ლექსიკას:(მაგ,მე თქვენ მოგაწვდით
დეტალურ ინფორმაციას,დღევანდელ რეპორტაჟში ასევე გაგაცნობთ,მე ახლა სწორედ თქვენთვის
ვიმყოფები და ასე შემდეგ.)
მოსწავლეები ურთიერთდაკავშირებულად იყენებდნენ კომპოზიციის
სხვადასხვა ელემენტების ცოდნას,თემას და იდეას ერთიან ნარატივში წარმოადგენენ,რეპორტაჟი
გამდიდრებული იყო ახალი ნიუანსებით ,მაგ.რეკლამა, რომლითაც იწვევდნენ მსმენელებს სამოგზაუროდ
ტაო_კლარჯეთში ,რუბრიკა_60 წლის 60 წამი,სპეციალური რეპორტაჟი– ტაოდან
. გამოიკვეთა ინტერტექსტუალური და საგანთაშორის
კავშირები(ისტორია,ხელოვნება).
გადაცემაში ტექსტები
კრიტიკულად იყო გააზრებული კონტექსტური ფაქტორების გათვალისწინებით იგრძნობოდა ინტერტექსტობრივი
მიმართება და სათანადო დასკვნების გამოტანის უნარი.
პრეზენტაციის წარდგენის შემდეგ ყურადღება გავამახვილე
კომპლექსური დავალების მე–3 ნაწილზე,რის შედეგადაც მოსწავლეებმა ისაუბრეს თუ რამდენად
საინტერესო იყო დავალება ,რა სტრატეგიები გამოიყენეს დავალების განხორციელების სხვადასხვა
ეტაპზე ,რას შეცვლიდნენ თავიდან რომ ასრულებდნენ დავალებას.
ყველა მოსწავლე შევაფასე
სამიზნე ცნებების მიხედვით.გავეცი შესაბამისი რეკომენდაციები.
თვითშეფსებისთვის
გამოვიყენე გაკვეთილის ვიდეო გადაღება, რათა უკეთ აღმექვა ყველა დეტალი .ვფიქრობ,ასეთი
მეთოდი სკრუპტურული ანალიზისთვის საუკეთესო მასალას იძლევა.
გაკვეთილის თავიდან
ჩატარების შემთხვევაში გავითვალისწინებდი ,რომ კიდევ ერთხელ გავიარო ტექნოლოგიების
ტრენინგი ,დავეუფლო სხვადასხვა პლათფორმებს
,მათი გამოყენებით კიდევ უფრო საინტერესო და მიმზიდველი გავხადო გაკვეთილები.
22.03.2021წ.
რეფლექსია
2021 წლის 14 მაისს
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ახალი სქემის ფარგლებში ჩავატარე სავალდებულო
გაკვეთილი თემაზე ,,დაინახე რაც გესმის“ დავით კლდიაშვილის ,,სოლომან მორბელაძის’’
მიხედვით,რომელზედაც დამესწრო ხარისხის მართვის ჯუფის წევრები.
თემა ავსახე კომპლექსურ
დავალებაში და მასალის დაწყებამდე გავაცანი მოსწავლეებს,რათა თავიდანვე სცოდნოდათ თუ რა პროდუქტი უნდა შეექმნათ .
დავალების პირობა
მოითხოვდა შემდეგს: ტექსტისა და დამხმარე რესურსების გაცნობის შემდეგ მოსწავლეებს აერჩიათ
სასურველი ეპიზოდი ,გადაეკეთებინად პიესად და წარმოედგინათ რადიო სპექტაკლი ,,დაინახე
რაც გესმის“
გაკვეთილის დასაწყისში
გავააქტიურე წინარე ცოდნა ,,რა ვიცით დავით კლდიაშვილის შესახებ“ წინასწარ გამზადილ
პლიპჩარტზე ჩემმა ასისტენტმა მოსწავლემ ჩამოწერა მოსწავლეებიის მოწოდებული იდეები და წარმოადგინა აზრობრივი რუკის სახით.
ძირითად ნაწილში მოსწავლეებმა
წარმოადგინეს რადიოსპექტაკლი , თითოეული მოსწავლე
ცდილობდა ჩამჯდარიყო პერსონაჯის ხასიათში ,თხრობა იმერულ დიალექში გადმოეცათ.
დასკვნით ნაწილში მოსწავლეებმა გააკეთეს რეფლექსია,ისაუბრეს
თუ რატომ მიაჩნდათ მათ მიერ განხორციელებული პროდუქტი იყო სპექტაკლი,რა სტრატეგიები
გამოიყენეს დავალების განხორციელების სხვადასხვა ეტაპზე,რას შეცვლიდნენ თავიდან რომ
ასრულებდნენ დავალებას,ძირითადი საუბრიდან გამოიკვეთა ,რომ მათ ძალიან მოეწონათ აღნიშნული
დავალება ,ცდილობდნენ ჩამჯდარიყვნენ პერსონაჟის ხასიათში,ესაუბრათ იმერულ დიალექტზე,თუმცა
დასახვეწად ჩათვალეს ხმის ტემბრი და პერსონაჟთა ქმედებები.
გაკვეილის ბოლოს ყველა მოსწავლე შევაფასე სოლოტაქსონომიის
მიხედვით,მივაწოდე მიზნობრივი რეკომენდაციები.
ჩატარებული გაკვეთილის მიხედვით ,ვიტყვი რომ გრძელვადიანი
მიზანი მიღწეულია,
რადგან როლური გადანაწილება ხელს უწყობს მოსწავლეებში
შემოქმედებითი
უნარების განვითარებას, არასტანდარტული,არაშაბლონური
აზროვნების
აღმოფხვრას. მეტ ქმედითობას ,აქტივობას მოითხოვს მოსწავლეებში,იზრდება
მოტივაცია.
თვითშეფსებისთვის
გამოვიყენე გაკვეთილის ვიდეო გადაღება, რათა უკეთ აღმექვა ყველა დეტალი .ვფიქრობ,ასეთი
მეთოდი სკრუპტურული ანალიზისთვის საუკეთესო მასალას იძლევა.
გაკვეთილის თავიდან
ჩატარების შემთხვევაში გავითვალისწინებდი ,რომ კიდევ ერთხელ გავიარო ტექნოლოგიების
ტრენინგი ,დავეუფლო სხვადასხვა პლათფორმებს
,მათი გამოყენებით კიდევ უფრო საინტერესო და მიმზიდველი გავხადო გაკვეთილები.
რეფლექსია
მეათე კლასში
ჩავატარე სავალდებულო გაკვეთილი თემაზე ,,ქართული ხელნაწერების კვალდაკვალ“. გიორგი მერჩულეს
,,გრიგოლ ხანძთელის’’ შესწავლის შემდეგ საჭიროდ ჩავთვალე მოსწავლეებისათვის გამეცნო ზურაბ ჭუმბურიძის ნაშრომი,
,სამი შატბერდული ხელნაწერი’’. თემა ავსახე
კომპლექსურ დავალებაში, რადგან ჩემი მიზანია
მოსწავლემ სიღრმისეულად გაიაზროს ესა თუ ის ცნება ,შევუქნა არა ზოგადი წარმოდგენა ამა თუ იმ თემასთან დაკავშირებით,
არამედ დავეხმარო შინაარსის სიღრმისეულ გააზრებაში ,შევასწავლო საკითხი განსხვავებულ
რაკურსში, სხვადასხვა ინტერპრეტაციებით ,მეთოდებითა და აქტივობებით, რათა არც ერთი
მოსწავლე არ დამრჩეს პროცესს მიღმა, რაც კომპლექსური დავალების განხორციელებით უნდა
ვუზრუნველყო.
ჩატარებული გაკვეთილის მიხედვით ,შემიძლია ვთქვა
,რომ გრძელვადიანი მიზანი მიღწეულია,რადგან მოსწავლეების მიერ წარმოდგენილი რადიო და
სატელევიზიო გადაცემები გათვლილი იყო თანამედროვე
აუდიტორიაზე,ჰქონდა გამოკვეთილი მიზანი,(მსმენლის ინფორმირება ხელნაწერების შესახებ,მათი
ლიტერატურული მნიშვნელობა და შეფასება)
გადაცემები იყო აზრიანი,შინაარსიანი და შთამბეჭდავი
მსმენელთათვის.სათქმელს თანმიმდევრულად გადმოსცემდნენ,სიტყვები შერჩეული ჰქონდათ ჟანრის
გათვალისწინებით,იყენებდნენ რეპორტაჟის დამახასიათებელ ლექსიკას:(მაგ,მე თქვენ მოგაწვდით
დეტალურ ინფორმაციას,დღევანდელ რეპორტაჟში ასევე გაგაცნობთ,მე ახლა სწორედ თქვენთვის
ვიმყოფები და ასე შემდეგ.)
მოსწავლეები ურთიერთდაკავშირებულად იყენებდნენ კომპოზიციის
სხვადასხვა ელემენტების ცოდნას,თემას და იდეას ერთიან ნარატივში წარმოადგენენ,რეპორტაჟი
გამდიდრებული იყო ახალი ნიუანსებით ,მაგ.რეკლამა, რომლითაც იწვევდნენ მსმენელებს სამოგზაუროდ
ტაო_კლარჯეთში ,რუბრიკა_60 წლის 60 წამი,სპეციალური რეპორტაჟი–
ტაოდან . გამოიკვეთა ინტერტექსტუალური და საგანთაშორის
კავშირები(ისტორია,ხელოვნება).
გადაცემაში ტექსტები
კრიტიკულად იყო გააზრებული კონტექსტური ფაქტორების გათვალისწინებით იგრძნობოდა ინტერტექსტობრივი
მიმართება და სათანადო დასკვნების გამოტანის უნარი.
პრეზენტაციის წარდგენის შემდეგ ყურადღება გავამახვილე
კომპლექსური დავალების მე–3 ნაწილზე,რის შედეგადაც მოსწავლეებმა ისაუბრეს თუ რამდენად
საინტერესო იყო დავალება ,რა სტრატეგიები გამოიყენეს დავალების განხორციელების სხვადასხვა
ეტაპზე ,რას შეცვლიდნენ თავიდან რომ ასრულებდნენ დავალებას.
ყველა მოსწავლე შევაფასე
სამიზნე ცნებების მიხედვით.გავეცი შესაბამისი რეკომენდაციები.
თვითშეფსებისთვის
გამოვიყენე გაკვეთილის ვიდეო გადაღება, რათა უკეთ აღმექვა ყველა დეტალი .ვფიქრობ,ასეთი
მეთოდი სკრუპტურული ანალიზისთვის საუკეთესო მასალას იძლევა.
გაკვეთილის თავიდან
ჩატარების შემთხვევაში გავითვალისწინებდი ,რომ კიდევ ერთხელ გავიარო ტექნოლოგიების
ტრენინგი ,დავეუფლო სხვადასხვა პლათფორმებს
,მათი გამოყენებით კიდევ უფრო საინტერესო და მიმზიდველი გავხადო გაკვეთილები.
22.03.2021წ.
No comments:
Post a Comment